首页 > > > 西班牙语动词变位简表2(英文).pdf

西班牙语动词变位简表2(英文).pdf

西班牙语动词变位简表2(英文).pdf

上传者: 后会无期 2012-09-12 评分1 评论0 下载454 收藏10 阅读量1387 暂无简介 简介 举报

简介:本文档为《西班牙语动词变位简表2(英文)pdf》,可适用于外语学习领域,主题内容包含ConjugationOfSpanishVerbsRobertMuthmuthcsarizonaeduMarch,ContentsRegularVe符等。

Conjugation Of Spanish Verbs Robert Muth muth@cs.arizona.edu March 1, 1997 Contents 1 Regular Verbs 3 1.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 1.2 -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 1.3 -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 1.4 -ar, -er, -ir: Perfect Tenses . . . . . . . . 4 1.5 -ar, -er, -ir: Passive Voice . . . . . . . . . 4 2 Radical-Changing Verbs 5 2.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.1.1 e7!ie . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.1.2 e7!ye . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.1.3 o 7!ue . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.1.4 u 7!ue . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.2 -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.2.1 e7!ie . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.2.2 o 7!hue . . . . . . . . . . . . . . 5 2.2.3 o 7!ue . . . . . . . . . . . . . . . 5 2.3 -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.1 e7!i . . . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.2 e7!ı,- . . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.3 e7!ie,i . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.4 e7!ye,i . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.5 i 7!ie . . . . . . . . . . . . . . . 6 2.3.6 o 7!ue,u . . . . . . . . . . . . . . 6 3 Irregular Past Participle 7 3.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3.2 -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3.2.1 -sorber: -sorto . . . . . . . . . . 7 3.2.2 -facer: -fecho . . . . . . . . . . . 7 3.2.3 -hacer: -hecho . . . . . . . . . . 7 3.3 -prender: -preso . . . . . . . . . . . . . . 7 3.3.1 -poner: -puesto . . . . . . . . . . 7 3.3.2 -romper: -roto . . . . . . . . . . 7 3.3.3 -solver: -suelto . . . . . . . . . . 7 3.3.4 -trever: -trevisto . . . . . . . . . 7 3.3.5 -ve(e)r: -visto . . . . . . . . . . . 7 3.3.6 -volver: -vuelto . . . . . . . . . . 7 3.4 -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3.4.1 -brir: -buerto . . . . . . . . . . . 7 3.4.2 -decir: -dicho . . . . . . . . . . . 7 3.4.3 -freır: -frito . . . . . . . . . . . . 7 3.4.4 -morir: -muerto . . . . . . . . . . 7 3.4.5 -primir: -preso . . . . . . . . . . 7 3.4.6 -scribir: -scrito . . . . . . . . . . 7 4 Spelling-Changing Verbs 8 4.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 4.1.1 -car . . . . . . . . . . . . . . . . 8 4.1.2 -gar . . . . . . . . . . . . . . . . 8 4.1.3 -guar . . . . . . . . . . . . . . . 8 4.1.4 -zar . . . . . . . . . . . . . . . . 8 4.1.5 -iar (some verbs) . . . . . . . . . 8 4.1.6 -uar (not -guar) . . . . . . . . . . 8 4.2 -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.2.1 -ger . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.2.2 -cer after consonant . . . . . . . . 9 4.2.3 -cer after vowel (mecer,cocer only) 9 4.2.4 -cer after vowel (not mecer, cocer) 9 4.2.5 -eer . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.2.6 -guer . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.2.7 -ner,-ller . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3 -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3.1 -cir after consonant . . . . . . . . 9 4.3.2 -cir after vowel . . . . . . . . . . 9 4.3.3 -gir . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3.4 -guir . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3.5 -quir . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3.6 -uir (not -guir,-quir) . . . . . . . . 9 4.3.7 -guir . . . . . . . . . . . . . . . . 9 4.3.8 -nir,-llir . . . . . . . . . . . . . . 9 5 Irregular Verbs 10 5.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 5.1.1 andar, to walk . . . . . . . . . . . 10 5.1.2 dar,to give . . . . . . . . . . . . . 10 5.1.3 estar, to be . . . . . . . . . . . . 10 5.2 -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 5.2.1 caber, to be contained in . . . . . 11 5.2.2 caer, to fall . . . . . . . . . . . . 11 5.2.3 haber,to have . . . . . . . . . . . 11 5.2.4 hacer, to do, to make . . . . . . . 11 5.2.5 placer, to please . . . . . . . . . . 12 5.2.6 poder, to be able to . . . . . . . . 12 5.2.7 poner,to put, to place . . . . . . . 12 5.2.8 querer, to wish . . . . . . . . . . 12 5.2.9 saber, to know . . . . . . . . . . 13 5.2.10 ser, to be . . . . . . . . . . . . . 13 5.2.11 tener, to have . . . . . . . . . . . 13 5.2.12 traer, to bring . . . . . . . . . . . 13 5.2.13 valer, to be worth . . . . . . . . . 14 5.2.14 ver, to see . . . . . . . . . . . . . 14 5.2.15 yacer, to lie . . . . . . . . . . . . 14 5.3 -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 5.3.1 asir, to seize . . . . . . . . . . . 15 5.3.2 decir, to say, to tell . . . . . . . . 15 5.3.3 -decir (not decir, bendecir, maldecir) 15 5.3.4 -ducir . . . . . . . . . . . . . . . 15 5.3.5 ir, to go . . . . . . . . . . . . . . 16 5.3.6 -oır . . . . . . . . . . . . . . . . 16 5.3.7 -salir . . . . . . . . . . . . . . . 16 5.3.8 -venir . . . . . . . . . . . . . . . 16 2 1 Regular Verbs 1.1 -ar basic forms of hablar conditional infinitive hablar hablarıa hablarıas present participle hablando hablarıa past participle hablado hablarıamos imperative singular habla hablarıais imperative plural hablad hablarıan indicative mood present imperfect preterit future hablo hablaba hable hablare hablas hablabas hablaste hablaras habla hablaba hablo hablara hablamos hablabamos hablamos hablaremos hablais hablabais hablasteis hablareis hablan hablaban hablaron hablaran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future hable hablara hablase hablare hables hablaras hablases hablares hable hablara hablase hablare hablemos hablaramos hablasemos hablaremos hableis hablarais hablaseis hablareis hablen hablaran hablasen hablaren 1.2 -er basic forms of comer conditional infinitive comer comerıa comerıas present participle comiendo comerıa past participle comido comerıamos imperative singular come comerıais imperative plural comed comerıan indicative mood present imperfect preterit future como comıa comı comere comes comıas comiste comeras come comıa comio comera comemos comıamos comimos comeremos comeis comıais comisteis comereis comen comıan comieron comeran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future coma comiera comiese comiere comas comieras comieses comieres coma comiera comiese comiere comamos comieramos comiesemos comieremos comais comierais comieseis comiereis coman comieran comiesen comieren 1.3 -ir basic forms of vivir conditional infinitive vivir vivirıa vivirıas present participle viviendo vivirıa past participle vivido vivirıamos imperative singular vive vivirıais imperative plural vivid vivirıan indicative mood present imperfect preterit future vivo vivıa vivı vivire vives vivıas viviste viviras vive vivıa vivio vivira vivimos vivıamos vivimos viviremos vivıs vivıais vivisteis vivireis viven vivıan vivieron viviran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future viva viviera viviese viviere vivas vivieras vivieses vivieres viva viviera viviese viviere vivamos vivieramos viviesemos vivieremos vivais vivierais vivieseis viviereis vivan vivieran viviesen vivieren 3 1.4 -ar, -er, -ir: Perfect Tenses Form of haber + past participle. indicative mood condicional pres. perf. pluperf. pret. perf. fut. perf. he hablado habıa hablado hube hablado habre hablado habrıa hablado has hablado habıas hablado hubiste hablado habras hablado habrıas hablado ha hablado habıa hablado hubo hablado habra hablado habrıa hablado hemos hablado habıamos hablado hubimos hablado habremos hablado habrıamos hablado habeis hablado habıais hablado hubisteis hablado habreis hablado habrıais hablado han hablado habıan hablado hubieron hablado habran hablado habrıan hablado subjunctive mood pres. perf. pluperf.:ra pluperf.:se fut. perf. haya hablado hubiera hablado hubiese hablado hubiere hablado hayas hablado hubieras hablado hubieses hablado hubieres hablado haya hablado hubiera hablado hubiese hablado hubiere hablado hayamos hablado hubieramos hablado hubiesemos hablado hubieremos hablado hayais hablado hubierais hablado hubieseis hablado hubiereis hablado hayan hablado hubieran hablado hubiesen hablado hubieren hablado 1.5 -ar, -er, -ir: Passive Voice form of ser + past participl. indicative mood condicional present imperfect preterit future soy hablado era hablado fui hablado sere hablado serıa hablado eres hablado eras hablado fuiste hablado seras hablado serıas hablado es hablado era hablado fue hablado sera hablado serıa hablado somos hablado eramos hablado fuimos hablado seremos hablado serıamos hablado sois hablado erais hablado fuisteis hablado sereis hablado serıais hablado son hablado eran hablado fueron hablado seran hablado serıan hablado subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future sea hablado fuera hablado fuese hablado fuere hablado seas hablado fueras hablado fueses hablado fueres hablado sea hablado fuera hablado fuese hablado fuere hablado seamos hablado fueramos hablado fuesemos hablado fueremos hablado seais hablado fuerais hablado fueseis hablado fuereis hablado sean hablado fueran hablado fuesen hablado fueren hablado 4 2 Radical-Changing Verbs Rs = [stressed radical vowel] present indicative (s1,s2,s3,p3) present subjunctive (s1,s2,s3,p3), imperative (s2) Ix = [exceptions for -ir] preterit indicative (s3,p3) present subjunctive (p1,p2) imperf. subjunctive -ra (s1,s2,s3,p1,p2,p3) imperf. subjunctive -se (s1,s2,s3,p1,p2,p3) future subjunctive (s1,s2,s3,p1,p2,p3) present participle 2.1 -ar 2.1.1 e7!ie e becomes ie in Rs. cerrar to close, to lock comenzar to begin (-zar) empezar to begin (-zar) mentar to mention, to call pensar to think segar to mow (-gar) sentar to seat, to set 2.1.2 e7!ye e becomes ye in Rs. errar to err 2.1.3 o 7!ue o becomes ue in Rs acordar to arrage, to decide acostar to put to bed, to lay down colgar to hang, to suspend (-gar) combrobar to verify, to check concordar to agree contar to count, to tell costar to cost demonstrar to demonstrate encontrar to encounter, to meet 2.1.4 u7!ue u becomes ue in Rs. jugar to play, to gamble (-gar) 2.2 -er 2.2.1 e7!ie e becomes ie in Rs. entender to understand perder to lose, to miss 2.2.2 o 7!hue o becomes hue in Rs. oler to smell, to scent 2.2.3 o 7!ue o becomes ue in Rs. envolver to involve, to entangle llover to rain, to shower mover to move, to persuade volver to return, to turn (irr pp) 5 2.3 -ir 2.3.1 e7!i e becomes i in Rs[ Ix. colegir to gather, to conclude (-gir) concebir to conceive, to imagine despedir to discharge, to dismiss elegir to elect, to choose pedir to ask, to beg repetir to repeat seguir to follow, to continue (-guir) servir serve vestir to dress, to clothe 2.3.2 e7!ı,- e becomes ı in Rs. e is omitted in Ix. reır to laugh freır to fry, to tease sonreır to smile 2.3.3 e7!ie,i e becomes ie in Rs. e becomes i in Ix. consentir to consent, to spoil convertir to convert divertir to amuse, to entertain herir to wound, to hurt hervir to boil mentir to lie preferir to prefer sentir to feel, to sense sugerir to suggest, to hint 2.3.4 e7!ye,i e becomes ye in Rs. e becomes i in Ix. erguir to erect, to lift (-guir) 2.3.5 i 7!ie i becomes ie in Rs. adquirir to aquire, to gain 2.3.6 o 7!ue,u o becomes ue in Rs. o becomes u in Ix. dormir to sleep morir to die 6 3 Irregular Past Participle 3.1 -ar no irregular past participles 3.2 -er 3.2.1 -sorber: -sorto absorber to absorb 3.2.2 -facer: -fecho 3.2.3 -hacer: -hecho hacer to do, to make 3.3 -prender: -preso prender to catch,to arrest 3.3.1 -poner: -puesto poner to put componer to compose 3.3.2 -romper: -roto romper to break,to tear 3.3.3 -solver: -suelto absolver to absolve resolver to resolve solver to loosen 3.3.4 -trever: -trevisto 3.3.5 -ve(e)r: -visto proveer to provide ver to see 3.3.6 -volver: -vuelto volver to come back, to return 3.4 -ir 3.4.1 -brir: -buerto abrir to open cubrir to cover, to hide descubrir to discover, to uncover 3.4.2 -decir: -dicho decir to say 3.4.3 -freır: -frito freır to fry 3.4.4 -morir: -muerto morir to die 3.4.5 -primir: -preso imprimir to print,to impress 3.4.6 -scribir: -scrito escribir to write inscribir to register prescribir to lapse, to be prescribed subscribir subscribe transcribir to transcribe 7 4 Spelling-Changing Verbs Ae = [e-suffix] present subjunctive (s1,s2,s3,p1,p2,p3) preterit indicative (s1) Iao = Eao = [a-o-suffix] present indicative (s1) present subjunctive (s1,s2,s3,p1,p2,p3) Iaeo = [a-e-o-suffix] present subjunctive (s1,s2,s3,p3) present subjunctive (s1,s2,s3,p1,p2,p3) imperative (s2) Id = Ed = [ie-io-diphthong-suffix] (Ix without present subjunctive (p1,p2)) preterit indicative (s3,p3) imperf. subjunctive -ra (s1,s2,s3,p1,p2,p3) imperf. subjunctive -se (s1,s2,s3,p1,p2,p3) future subjunctive (s1,s2,s3,p1,p2,p3) present participle 4.1 -ar 4.1.1 -car c becomes qu before e (Ae). acercar to bring near buscar to look for comunicar to communicate, to notify convocar to call together explicar to explain indicar to indicate, to show mercar to purchase, to buy sacar to draw out, to pull out tocar to touch, to play 4.1.2 -gar g becomes gu before e (Ae). colgar to hang, to suspend (o 7!ue) entregar to deliver, to hand over jugar to play, to gamble (u 7!ue) llegar to arrive, to reach obligar to oblige, to compel pagar to pay 4.1.3 -guar gu becomes gu before e (Ae). apaciguar to pacify, to calm averiguar to find out, to investigate 4.1.4 -zar z becomes c before e (Ae). acorazar to armor comenzar to begin (e7!ie) empezar to begin (e7!ie) 4.1.5 -iar (some verbs) i becomes ı if stressed (Rs). ampliar to widen, to enlarge confiar to confide, to entrust enfriar to cool, to chill enviar to send guiar to guide, to drive variar to vary, to change 4.1.6 -uar (not -guar) u becomes u if stressed (Rs). acentuar to accentuate, to empasize continuar to continue efectuar to effect, to bring about graduar to graduate situar to locate, to place 8 4.2 -er 4.2.1 -ger g becomes j before o and a (Eao). coger to seize, to catch converger to converge escoger to choose, to select proteger to protect, to shelter recoger to gather, to collect 4.2.2 -cer after consonant c becomes z before o and a (Eao). convalcer to recover from an illness convencer to convince ejercer to practice vencer to conquer, to defeat 4.2.3 -cer after vowel (mecer,cocer only) c becomes z before o and a (Eao). cocer to cook, to boil (omapstoue) mecer to swing 4.2.4 -cer after vowel (not mecer, cocer) c becomes zc before o and a (Eao). agradecer to be grateful conocer to know desconocer to disregard establecer to establish merecer to deserve obedecer to obey ofrecer to offer, to promise parecer to seem, to appear permanecer to remain, to stay pertenecer to belong, to pertain 4.2.5 -eer In Id the leading i of the suffix is omitted. All other suf- fices with leading i have an accent on it. creer to believe, to think leer to read poseer to possess, to own 4.2.6 -guer ??? 4.2.7 -ner,-ller In Id the leading i of the suffix is omitted. traner to ring, to peal, to touch 4.3 -ir 4.3.1 -cir after consonant c becomes z before o and a (Iao). esparcir to scatter, to spread 4.3.2 -cir after vowel c becomes zc before o and a (Iao). lucir to shine, to illuminate 4.3.3 -gir g becomes j before o and a (Iao). colegir to gather, to conclude (e 7!i) convergir converge dirigir to direct, to manage erigir to erect, to build 4.3.4 -guir gu becomes g before o and a (Iao). destinguir to distinguish? seguir to follow (e7!ie) 4.3.5 -quir qu becomes c before o and a (Iao). delinquir to delinquish ? 4.3.6 -uir (not -guir,-quir) In Rs[ Ix suffices beginning in i (Id) change i to y all other suffices prepend y (Iaeo). concluir to conclude, to infer contribuir to contribute destruir to destruct huir to escape, to avoid instruir to instruct sustituir to substite 4.3.7 -guir In Rs[ Ix gu changes to gu and suffices beginning in i (Id) change i to y all other suffices prepend y (Iaeo). arguir to argue, to deduce 4.3.8 -nir,-llir In Id the leading i of the suffix is omitted. bullir to boil, to bustle, to deride renir to scold, to quarrel tenir to tinge, to dye 9 5 Irregular Verbs 5.1 -ar 5.1.1 andar, to walk basic forms of andar conditional infinitive andar andarıa andarıas present participle andando andarıa past participle andado andarıamos imperative singular anda andarıais imperative plural andad andarıan indicative mood present imperfect preterit future ando andaba anduve andare andas andabas anduviste andaras anda andaba anduvo andara andamos andabamos anduvimos andaremos andais andabais anduvisteis andareis andan andaban anduvieron andaran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future ande anduviera anduviese anduviere andes anduvieras anduvieses anduvieres ande anduviera anduviese anduviere andemos anduvieramos anduviesemos anduvieremos andeis anduvierais anduvieseis anduviereis anden anduvieran anduviesen anduvieren 5.1.2 dar,to give basic forms of dar conditional infinitive dar darıa darıas present participle dando darıa past participle dado darıamos imperative singular da darıais imperative plural dad darıan indicative mood present imperfect preterit future doy daba di dare das dabas diste daras da daba dio dara damos dabamos dimos daremos dais dabais disteis dareis dan daban dieron daran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future de diera diese diere des dieras dieses dieres de diera diese diere demos dieramos diesemos dieremos deis dierais dieseis diereis den dieran diesen dieren 5.1.3 estar, to be basic forms of estar conditional infinitive estar estarıa estarıas present participle estando estarıa past participle estado estarıamos imperative singular esta estarıais imperative plural estad estarıan indicative mood present imperfect preterit future estoy estaba estuve estare estas estabas estuviste estaras esta estaba estuvo estara estamos estabamos estuvimos estaremos estais estabais estuvisteis estareis estan estaban estuvieron estaran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future este estuviera estuviese estuviere estes estuvieras estuvieses estuvieres este estuviera estuviese estuviere estemos estuvieramos estuviesemos estuvieremos esteis estuvierais estuvieseis estuviereis esten estuvieran estuviesen estuvieren 10 5.2 -er 5.2.1 caber, to be contained in basic forms of caber conditional infinitive caber cabrıa cabrıas present participle cabiendo cabrıa past participle cabido cabrıamos imperative singular cabe cabrıais imperative plural cabed cabrıan indicative mood present imperfect preterit future quepo cabıa cupe cabre cabes cabıas cupiste cabras cabe cabıa cupo cabra cabemos cabıamos cupimos cabremos cabeis cabıais cupisteis cabreis caben cabıan cupieron cabran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future quepa cupiera cupiese cupiere quepas cupieras cupieses cupieres quepa cupiera cupiese cupiere quepamos cupieramos cupiesemos cupieremos quepais cupierais cupieseis cupiereis quepan cupieran cupiesen cupieren 5.2.2 caer, to fall basic forms of caer conditional infinitive caer caerıa caerıas present participle cayendo caerıa past participle caıdo caerıamos imperative singular cae caerıais imperative plural caed caerıan indicative mood present imperfect preterit future caigo caıa caı caere caes caıas caıste caeras cae caıa cayo caera caemos caıamos caımos caeremos caeis caıais caısteis caereis caen caıan cayeron caeran subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se future caiga cayera cayese cayere caigas cayeras cayeses cayeres caiga cayera cayese cayere caigamos cayeramos cayesemos cayeremos caigais cayerais cayeseis cayereis caigan cayeran cayesen cayeren 5.2.3 haber,to have basic forms of haber conditional infinitive haber habrıa habrıas present participle habiendo habrıa past participle habido habrıamos imperative singular he habrıais imperative plural habed habrıan indicative mood present imperfect preterit future he habıa hube habre

该用户的其他资料

  • 名称/格式
  • 评分
  • 下载次数
  • 资料大小
  • 上传时间

用户评论

0/200
    暂无评论
上传我的资料

相关资料

资料评价:

/ 16
所需积分:0 立即下载
返回
顶部
举报
资料
关闭

温馨提示

感谢您对爱问共享资料的支持,精彩活动将尽快为您呈现,敬请期待!